Araç alımı yaparken doğru kararlar almak çok önemli. Her ne kadar beğenmememiz durumunda aracımızı satma şansımız olsa da bu sürece dahil olmak hepimizin istemediği bir durum. Özellikle bu dönemlerde doğru aracı çok seçmek çok daha önemli. Çünkü araçlardan istenen verimin alınamaması durumunda aracınızı satmak isteyebilirsiniz ve bu karar hem vakit hem nakit kaybı anlamına da geliyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Kısaca Şu Şekilde Sıralanabilir;
  • Araç Sesi
  • Yokuşlarda Araç Performansı
  • Farklı Hız Seviyelerinde Aracın Tepkisi
  • Otomatik Araçlarda Vites Geçişleri
  • Ani Frenleme Sistemleri
  • Yol Bilgisayarından Ortalama Yakıt Kontrolü

Araç Sesine Dikkat Edin

Araçlarda sürüş keyfini ve konforu etkileyen etmenlerden bir diğeri de araç sesi. İnsanlar araçları birbiri ile karşılaştırırken performansa ya da tasarıma bakarlar. Ancak sesin içeriye hangi seviyede girdiği birçok kişi için arka planda kalmaktadır. Seslere dikkat etmeyen kişiler araçları ile yola çıktıklarında bunun ne kadar büyük bir problem olduğunu göreceklerdir.

Aracın hem motor sesini hem de rüzgârı içeriye minimum seviyede aktardığından emin olunması gerekir. Hiçbir araç sesi yok denecek seviyede araç içerisine aktaramaz. Ancak bu miktar ne kadar düşük olursa test sürüşü sırasında aracın alacağı puan o kadar yüksek olacaktır. Özellikle dizel araç satın alınıyorsa sesin kesinlikle kontrol edilmesi gerekir.

Yokuşlarda Araç Performansına Bakın

Araç performansını denemenin birçok farklı yolu bulunuyor. Yokuşlar bunun için en önemli kısımlardan bir tanesi. Ehliyet sınavlarında sürücülerin becerilerini test etmek adına yokuş kalkışları yapılmaktadır. Yokuşlarda kalkış denenmesinin sebebi bu alanların hem sürücüler hem de araçlar için zorlayıcı alanlar olmasıdır. Araçların da bu bölümlerde olabilecek en iyi performansı vermesi gerekir.

Başladığınız test sürüşü sırasında aracı güvenli bir yokuşun orta kısmında durdurduktan sonra kalkış yapmayı denemeniz gerekiyor. Yapacağınız kalkışlarda aracın performansı ile birlikte tabiri caizse yırttığını hissetmeniz gerekli. Aracın düşük bir performansla yokuşu tırmanmaması ve kısa sürede hızını yükseltip standart bir şekilde hareketine devam etmesi gerekli. Ayrıca yokuş kalkış destekleri de bu aşamada test edilebilir.

Aracı Farklı Hız Seviyelerinde Kullanın

Aracın sizlere sunduğu imkanları test etmek adına aracı farklı hızlarda kullanmanız gerekiyor. Aracı test sürüşü sırasında yüksek hıza çıkarmak ve bu hıza çıkış süresini gözlemlemek yeterli değil. Aracın her hızdaki davranışını görmeniz gerekiyor. Sıfırdan hızlanma sürecindeki performansı son derece önemli olacak. Bunun sonrasında hız arttıkça manevra kabiliyetlerini inceleyebilirsiniz.

Aracın belirli bir tempoda hızlanmasının ardından artık manevra yapmanız mümkün olmaz. Bu aşamada aracın ne kadar sarsıldığını ya da artan rüzgâr sesinin ne kadar içeriye geldiğini test edebilirsiniz. Bunun yanı sıra aracın sollama sırasındaki tepkileri de önemli olur. Hali hazırda belirli bir hızda giderken hızında artış istenmesi durumunda buna nasıl yanıt vereceği önemlidir.

Otomatik Araçlarda Vites Geçişlerine Bakın

Aracın sürüş konforunda vites geçişleri de çok büyük önem arz ediyor. Otomatik araçlarda geçişlerini analiz edebilirsiniz.

Otomatik araçlarda sürekli olarak vites geçişleri gerçekleşmektedir. Vites geçişleri esnasında araçta bir sarsıntı oluyorsa ya da vites geçişi yüksek miktarda hissediliyorsa bu durum sıkıntılı şanzıman ve aktarım aksamı anlamına gelebilir. Bu sebeple de test sürüşü sırasında kontroller kesinlikle yapılmalıdır.

Ani Frenleme Sistemlerini Deneyin

Araçlarda her zaman öncelikli olan bir etmen varsa o da can güvenliğidir. Araçların her zaman sizler için kusursuz bir güvenlik sistemi sunması gerekir. Bunun için ekspertiz firması sizin için hava yastığı ve araçta olan diğer güvenlik sistemlerini kontrol eder. Ancak test sürüşü sırasında frenleme sistemini direkt olarak test etme şansınız oluyor.

Aracın fren performansını görmek adına farklı hızlarda ani frenleri denemeniz gerekli. Tabi ki bu işlemi trafiğin olmadığı bir alanda yapmanız gerekiyor. Ani frenler sırasında emniyet kemerlerinin verdiği tepkiler, aracın kayma miktarı ya da size nasıl bir his sunduğu son derece önemlidir. Bu etmenlere göre kararınızı vermeniz gerekli olacaktır.

Yol Bilgisayarından Ortalama Yakıt Kontrolü Yapın

Döviz fiyatlarında yaşanan artış yakıt tüketimini çok daha önemli bir hale getirdi. Artık insanlar satın alacakları araçlarda minimum yakıt tüketimi bekliyorlar. Araçların fabrika verilerine bakarak bir sonuca ulaşmaya çalışabilirsiniz. Ancak hiçbir araç bu verilere yaklaşmayı başaramamakta.

Aracın test sürüşü sırasında yol bilgisayarını incelemeniz daha gerçekçi sonuçlar görmenizi sağlayabilir. Bilgisayarda yapacağınız incelemeler son 100 kilometrede aracın tükettiği yakıtın ortalamasını sizlere sunacaktır. Böylece aracın ne kadar yaktığını analiz edebilmek için bu veriyi kullanabilirsiniz.

Fiyat Listemiz

Yeşil Oto Ekspertiz olarak ikinci el pazarında elimizden geldiğince en kaliteli hizmeti uygun fiyata sunmaya çalışıyor, kendi payımıza düşeni en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Ekspertiz Fiyat listemizi diğer fiyatlarla karşılaştırırken lütfen bu unsuru göz önünde bulundurmaya çalışın. Araç için bakılan her bir unsur harcanan fazladan her bir dakika sizin avantajınıza olacaktır. Daha uygun fiyatlı ekspertiz ile önemli bir nokta göz ardı edildiğinde çok ciddi masraflarla karşılaşabiliyorsunuz. Biz bu nedenle eksik olmasın detaylı ve tam olsun prensibiyle hareket ediyoruz. 2022 oto ekspertiz fiyat listemiz üzerinden daimi müşterilerimiz ve youtube müşterilerimiz için indirim yapılacaktır.

İletişim & Ulaşım

  • Adres: İkitelli OSB Dolapdere Sanayi Sitesi 22. Ada No:12-14 Başakşehir/İSTANBUL
  • Telefon: 0212 549 34 61