Yeni hazırladığımız Yeşil Oto Ekspertiz kurumsal web sitemizdeki ilk yazımızda size genel olarak Yeşil Oto Ekspertiz ve hizmetleri hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle Yeşil Oto Ekspertizi tanımakta fayda var.

Yeşil Oto Ekspertiz

İstanbul Başakşehir İkitelli’de ikinci el araç alımı ve satımı yapanların bilgisizliğe bağlı olarak art niyetli insanlar tarafından dolandırılmasının bir nebze önüne geçebilmek adına kurulmuştur. Yeşil Oto Ekspertizin hikayesi, Halil İbrahim Daştan’ın, ilk araç alımında yaşadığı dolandırılmasıyla başlıyor. 18 yaşındayken çalışıp biriktirdiği parasıyla ilk arabasını almak isteyen Daştan, aracın parasını ödeyip noterde aracı üzerine aldıktan sonra araçta bir dizi problemlerle karşılaşıyor. Bu problemleri yaptırmak için aracını özel servise götürdüğünde de aracın bir çok problemi olduğunu, motorunun bitik olduğunu öğreniyor. O zamanki güçlükle biriktirdiği parasını bir anda o araçla yarı yarıya kaybediyor. Bu olay sonrası farkında olmadan oto ekspertiz sektörüne ilk adımı da atmış oluyor. Tabi o zamanlar oto ekspertiz kavramı, makineleri henüz yok. Araç dolandırıcılarının cirit attığı rahat rahat at koşturdukları zamanlar. Derken otomobil ilgisiyle otomotiv sektörüyle başlayıp makinelerin sektörün yavaş yavaş oturmasıyla da Başakşehir İkitelli Dolapdere Sanayi Sitesinde Yeşil Oto Ekspertiz adıyla ekspertiz sektörüne resmi olarak giriyor. Ekspertiz sektörüne girdikten sonra Endüstriyel Psikoloji alanında çalışan bir uzmandan destek alarak YouTube temelli “İkinci El Araç Alımlarında Dikkat Edilecekler” video serisiyle ilk sosyal sorumluluk projesini hayata geçiriyorlar. Bundan sonrası YouTube üzerinden takip edenlerin bildiği şeyler. Daha fazla anlatmaya gerek olmadığını düşünüyoruz. Ekspertiz nedir sektör nasıl oluştu biraz ondan bahsedelim.

Ekspertiz Nedir

Ekspertiz Sektörü Nasıl Oluştu?

Yeşil oto ekspertizde verilen hizmetlere değinmeden önce kısaca ekspertiz hakkında bilgi verelim. Uzman demek olan ve dilimize yabancı dilden geçen ekspertiz kelimesi, belli bir alanda yetkin uzman anlamına gelen bir kelimedir. Başına gelen oto ile otomotiv, arabalar alanında yetkin kişi uzman olan kişi anlamı taşıyor. Oto Ekspertiz Türkiye’de dünyanın diğer ülkelerine oranla çok daha hızlı büyüyen ve talebin doğrultusunda kendiliğinden oluşan bir sektördür. Türkiye’de daha hızlı büyümesinin bize göre en önemli sebebi dolandırılma olaylarına da sebep olan Türkiye’de araç piyasasının çok pahalı olmasıdır. Ülkemizde yerli araç üretilmemesine vergilerin çok yüksek olmasına bağlı olarak araçlar asgari ücret bazında hesaplandığında diğer ülkelerden onlarca kat daha pahalıya geliyor. Hal böyle olunca da ister istemez sıfır araç alım gücü düşüyor ve insanlar ikinci el araçlara yöneliyor. İkinci el araçlar da bakımına, kullanımına bağlı olarak bir dizi eksikliklere sorunlara sahip olabiliyor. İkinci el araç alım satım yapan kişiler ya da sektörlerden bazı art niyetli insanlar bu durumu ciddi anlamda büyük paralar kazanabilmek adına kullanıyor. Örneğin en sık yaşanan olay, adam bin bir güçlükle biriktirdiği parasıyla borç harç ikinci el bir araba alıyor. Arabanın parasını verip aldıktan sonra araçta önemli problemler çıkıyor. Alıcı aracı satan adama gittiğinde de bendeyken sorun yoktu sen bozmuşsundur diyerek başından atıyor. İnanın bu şekilde yaşanan o kadar çok olay var ki, çevrenize baksanız eşinize dostunuza, akrabalarınıza kesin aynı olayı yaşamış birileri görürsünüz. Ekspertiz sektörünü işte bu insanlar oluşturup büyüttü. Bu insanların hem araç satarken hem aracı alırken insanları mağdur etmesini Yeşil Oto Ekspertiz sosyal sorumluluk projesiyle önlemeye çalıştı. Şimdilerde 40 BİN civarı abonesi Milyonlarca izlenmesiyle büyük bir projeye dönüştü. Oluşturduğu farkındalık ile hem ekspertizlere hem araç alım satını yapan insanlara yol gösterdi. Hazırladığı içeriklerle insanların her duruma karşı tedbirli olması gerektiğini anlattı.

Ekspertiz Kapsamında Verilen Hizmetler


Motor Mekanik Kontrolleri

Kısaca bahsetmek gerekirse, Motor Mekanik Kontrolleri kapsamında bütün motor mekanik unsurları tek tek kontrol edilerek raporlanır. Motor üst kapak kimyasal testi ile üst kapakta kaçak olup olmadığı belirlenip raporlanır.

Kaporta Boya Kontrolleri

Kaporta Boya Kontrolleri kapsamında, aracın bütün kaporta unsurları tek tek kontrol edilerek boyalı ve değişen parçalar tespit edilir raporlanır. Boyalı parçaların lokal boya mı, macunlu mu detaylıca tespit edilir.

Fren Süspansiyon Yanal Kayma Test

Alt aksam ve yürür hakkında önemli ip ucu veren Fren Süspansiyon ve Yanal Kayma Test parkuru ile aracın fren sıkma değerlerleri, süspansiyon değerleri ve yanal kayma değerleri ölçülerek raporlanır. Bu değerler diğer kontroller için de önemli bilgiler verir.

İç Aksam Ekspertizi

İç Aksam Ekspertiz kapsamında aracın iç unsuları tek tek kontrol edilerek hasarlı, sorunlu, kırık ya da eksik parçalar raporlanarak sunulur.

Alt Takım Kontrolleri

Lift üzerinde yapılan alt takım kontrolleri kapsamında, aracın alt takımındaki yağ kaçakları, hasarlı ve kırık parçalar, şasi deki işlem ve oynamalar tek tek incelenir ve raporlanarak sunulur.

Diagnostik Test

Araç beynine bağlanılarak yapılan diagnostik test kapsasmında, aracın beynindeki var olan arızalar, geçmişte olup silinen arızalar kontrol edilerek raporlanır. Geçmişteki ve var olan arızalar diğer kontroller için önemli ip uçları verir.

Dinamometre Testi

Araç dinamometre testinde aracın motor durumu, vites geçişleri, turbosu varsa 4 çekeri kapsamlıca kontrol edilir, aracın beygir gücü raporlanarak sunulur. Dinamometre üzerinde yüksek hızlarda kontroller yapıldığı için trafikte anlaşılamayacak bir çok önemli unsur ortaya çıkar.

Yol Sürüş Testi

Araç yol sürüş testinde, usta araç ile yol sürüş testine çıkarak bir dizi kontrolleri yapar ve eksiklikleri belirleyerek raporlar.

Güven Kontrole Mani Değildir

Yeşil Oto Ekspertiz

Bu yazımız burada sonlanıyor. Umarız faydamız dokunmuştur. Yukarıda bahsettiğimiz YouTube kanalımıza Buraya Tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca hemen bu yazının altında örnek bir video paylaşımı da yapacağız. Umarız beğenirsiniz.

Güvene Dayalı Ekspertiz Yapılmadan Alınan
Dacia Duster

Bu videomuzun detaylı incelemesinin olduğu paylaşıma da göz atmak isterseniz bu yazının üzerine tıklayabilirsiniz.